NTAK: 19015161
Tamás Bátya Kunyhója
Szécsényfelfalu Kossuth út 3.

akciólátnivalókszobákszolgáltatásokfoglalásképgalériavendégkönyvkapcsolatpartnerek

Szécsényfelfalu látnivalók

Építészeti és történelmi emléke a barokk stílusú római katolikus templom, mely néhány részletében megőrizte kora-gótikus stílusát is. A templom műemlék. Az endrefalvai plébánián lévő 1755-ös Canonica Visitáció szerint Szt. János evangélista és apostol tiszteletére 1745-ben építik fel a templomot régi maradványokból. Körülötte temető volt. 1995-ben a torony fazsindelyt kapott. A harangot Brunner József öntötte 1791-ben. A templom védoszentje Szent János apostol. A szentély boltíves, barokk boltozatú. A főoltáron Szent Rókus és Sebestyén fából készült szobra áll. A szentségház díszítése rokokó. A sekrestye dongaboltozatos. Díszes a szószék: Szent Ilona, Szent Katalin és Szent Borbála szobrai díszítik. A templom oldalán I. és II. világháborús hősök emléktáblája található. A templomkertben lévő Lurdi barlang és a stáció 1964-ben készült. A Prónay család két kúriája a XIX. században épült. Említésre méltó látványosság: néhai Kuris József kovácspatkoló díszes vaskerítése, mely a Rákóczi út 24. alatt található.

forrás: www.szecsenyfelfalu.hu

Látnivalók Szécsény városában

Kubinyi Ferenc Múzeum
Szécsény leglátványosabb épülete a Forgách kastély. A magyar vidéki barokk építészet értékes emléke. Az épület előzménye, a középkori várkastély 1456-ban már áll. A mai barokk kastélyt a Forgách-család 1753-63 táján építteti meg. Utolsó tulajdonosa, Lipthay Béla jelképes összegért adta el a magyar államnak. A tulajdonosi jogokat a Kincstári Vagyoni Igazgatóság gyakorolja. Kiemelt műemlék. Altalaja és környezete régészeti védést is kapott. Parkja természetvédelmi terület. Első helyreállítása a hetvenes években zajlott. 1973-tól közgyűjteményi funkciót lát el. A XIX. századi neves politikus, régész és természettudós Kubinyi Ferenc nevét viselő múzeum Nógrád megye régészeti, történeti emlékeit gyűjti. A kastély 2005-ös teljes felújítása után új kiállításokkal várja látogatóit.

Szécsény várának maradványai
Az Ipoly-völgy szélén, a folyó hajdani teraszának peremén állt egykor a vár. Építésének pontos ideje nem ismert, egy 1461-ben keltezett oklevél már megemlékezik róla. Egykor a ferences templomot és a kolostort is magába foglalta. A 16. század második felében Disznóssy Ferenc várkapitány felgyújtatta. Az egykori gótikus vár falainak maradványát a Forgách-kastély építéséhez használták fel. A külső tornyokkal, széles árkokkal és palánkkaI erősített várból csak falrészek, a kilátónak használt északnyugati sarokbástya és a 10 m átmérőjű, kör alakú északkeleti sarokbástya (Bástyamúzeum) maradt meg.

Tűztorony
A pestis járvány elmúltának emlékére épült fa harangláb helyére építették. 1893-ban kétemeletes toronnyá alakították a Tűzőrség számára. 1929-ben egy harmadik emelet ráépítésére került sor, ekkor kapta jelenlegi bádogfedelű sisakját is. Az egész építmény, valószínűleg a talaj egy agyagrétegének megcsúszása miatt, szemmel láthatóan ferde, észak felé dőlt. Ez a mozgás a mai napig érzékelhető, évente néhány milliméter. 2004-ben a Tűztorony története és tűzoltó-kiállítás nyílt meg az épületben.

Ferences templom
Gondozott parkban, az egykori várkerület északnyugati végén áll az 1332-es pápai engedély alapján épített nagyméretű műemlék templom. Szentélyében a 14. század gótikus stílusjegyei láthatók. Legértékesebb része a sekrestye, amelynek szép csillagboltozatát egyetlen nyolcszögű figurális fejezetű pillér tartja. A jelenlegi barokk hajót 1696-ban építették hozzá. A kolostor 1694-1734 között épült boltozatos kerengővel és zárt díszudvarral. A templomból juthatunk fel a kolostor gótikus boltozatú emeleti szobájába, ahol Rákóczi fejedelem megszállt. 1989-ben a ferencesek újra birtokukba vették az épületet. Kérjük a tisztelt látogatókat, hogy a hely szelleméhez méltó öltözékben jelenjenek meg (nők és férfiak egyaránt fedett vállal, térd alatt érő öltözetben)!

További látnivalók Szécsény városában: Szentháromság szobor | A Haynald kapu | Várkert | Sétálóutca | Kézművesház

forrás: www.szecseny.hu

Ipolytarnóc látnivalók

A Novohrad - Nógrád Geopark
Az Ipolytarnóci Ősmaradványok páratlan földtani örökségének központi szerepével 2008-ban megalakult a térség gazdag földtani és kulturális értékeit hálózatban összefogó, nemzetközi jelentőségű Novohrad-Nógrád Geopark. Az Európai Geoparkok Hálózati tagságának elnyerésére irányuló nevezése folyamatban van.Földtani bemutatóhelyeinek jelentős része már most is látogatható. Az Ipolytarnóci Ősmaradványok bemutatkozó oldalát olvassa. Világhírű természetvédelmi területünk a régmúlt emlékeit őrzi, egy vulkáni katasztrófa során betemetett ősvilági kincseket. S hogy hol van ez? Budapesttől csupán 150 km-re, ÉK felé, Magyarország szlovákiai határának közelében terül el. Ha ideért, vajon mit találhat? Cápafogakkal hintett tengerparti föveny, szubtrópusi erdő hatalmas, megkövesedett fái, egzotikus növénylenyomatok, ősvilági szörnyek lábnyomai, a vulkáni tufa áradatában összesült maradványok, s mindezek eredeti helyzetükben, egy geológiai tanösvény mentén ismerhetők meg. S a rejtély a legek birodalmában, csupán a töredékek töredéke került ez idáig felszínre, a múlt nagy része, lábunk alatt, még feltáratlan!

További látnivalók Ipolytarnócon: Trianoni határkő | Bory kastély | Vasútvédelmi betonbunker

Rimóc látnivalók

Falumúzeum
A községben kis falumúzeum várja a népi múlt tárgyi emlékei iránt érdeklődőket. Az épület egy 1920-as években épült hagyományos, deszkamellvédes tornáccal megépített, kontyolt nyeregtetős palóc ház. A konyhából nyílik a tisztaszoba, a mindig bevetett ággyal. A falakon az összegyűjtött festett tányérokat, szentképeket, és egyéb eredeti, századelején készült fényképeket mutatják be. Fából készített, XX. század elejéről származó hagyományos népi bútorok és ruhák találhatók itt. A háromosztatú ház harmadik helyiségében a szövőszék mellett egyéb érdekességeket is meg lehet csodálni (egyedi aratási koszorút, mennyezetre akasztott piros és fekete csizmákat, stb). A gazdasági helyiségekben szintén a régi mezőgazdasági és hétköznapi használati tárgyakat lehet megtekinteni. A ház tágas udvarán felújított gémeskút is áll. A múzeum berendezési tárgyait a falu népe adta össze.Az érdeklődőknek kérésre vagy csengetésre bármikor kinyitják, előzetes telefonos egyeztetés előnyös.

Babamúzeum
Kiss Bertalanné igazi rimóci vendégszeretettel várja Önt a Virág út 10. szám alatt berendezett gyűjteményében. A 'Bölcsőtől a sírig' című kiállítás egy hagyományos palóc építésű, csak vályogból készült házban kizárólag eredeti rimóci népviseletbe bújtatott életnagyságú babákon mutatja be a korabeli rimóci paraszti életet a születéstől a halálig. Az exkluzív kiállítás régi stílusban berendezett szobákban régi bútorokkal, az egyedi rimóci ruhákban és a hagyományos használati tárgyakkal, a korabeli rimóci életstílusnak megfelelően van elhelyezve, ezenkívül egyéb különlegességek és érdekességek is láthatóak. Aki Rimócon jár, annak ezt látnia kell! Kérésre bármikor kinyitnak, csoportoknak előnyös az előzetes telefonos egyeztetés.

Hollókő



2009-2023 www.tamasbatyakunyhoja.info | created by zeláj